O projektu

Podpora mladim v podjetništvu

PoMP – Podpora mladim v podjetništvu

Partnerji

Projekt PoMP izvaja pet slovenskih partnerjev (ZRS Bistra Ptuj, Primorski tehnološki park, Razvojni center Novo Mesto, Tehnološki park Ljubljana in Saša inkubator) in norveški partner NTNU v okviru Norveškega finančnega mehanizma z namenom vzpostaviti celovito in trajno podporno okolje, ki spodbuja slovenske osnovnošolce in dijake k iskanju podjetniških idej, oblikovanju modelov podjetij in jim nudi potrebna podjetništva znanja ter razvoj kompetenc podjetnosti. Oblikovali bomo Akademijo PoMP v pomoč učiteljem in vseslovensko mrežo podpornih inštitucij. Projekt želi prispevati k dvema izzivoma: k dvigu kompetenc podjetnosti učiteljev/mentorjev in preko le-teh, k dvigu kompetenc podjetnosti med mladimi z namenom dviga njihovih zaposlitvenih potencialov.

Projekt

Projekt PoMP sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma v višini 497.374 eur. Namen projekta je zagotoviti podporo mladim pri pridobivanju podjetniških kompetenc.

V okviru projekta PoMP se bodo izvajale aktivnosti, ki vključujejo izobraževanja in delavnice za ravnatelje in ravnateljice šol ter učitelje, v šolskem letu 2022/2023 bomo izvajali Akademijo PoMP, katere namen je predaja znanja in samostojna izvedba programa z mladimi. V okviru projekta bo postavljena tudi spletna platforma, ki bo služila kot povezovalno omrežje za mentorje podjetništva, sklepni del projekta pa bo izmenjava dobrih praks z norveškim partnerjem, univerzo NTNU iz Trondheima, ki jo zastopa eden vidnejših evropskih strokovnjakov za poučevanje podjetništva, prof. Vegard Johansen.

Glavne ciljne skupine so: mladi, njihovi učitelji/mentorji, osebje partnerjev projekta, ki bodo tekom projekta dvignili svoje kompetence, podporne in izobraževalne institucije ter zainteresirani posamezniki, ki se bodo vključili v mrežo podpornega okolja z namenom trajne podpore mladim tudi v manj dinamičnih okoljih.

O NORVEŠKEM FINANČNEM MEHANIZMU (NFM), ki financira projekt PoMP, v skupni višini 497.374 €

Norveški finančni mehanizem in Finančni mehanizem EGP predstavljata prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi.

Norveška prek Norveškega finančnega mehanizma in Finančnega mehanizma EGP prispeva k zmanjšanju socialnih in gospodarskih razlik v Evropi ter h krepitvi bilateralnih odnosov z državami upravičenkami v srednji in južni Evropi ter ob Baltiku. Norveška tesno sodeluje z Evropsko unijo na podlagi Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP). Skupaj z drugima dvema državama donatoricama je v petih zaporednih obdobjih financiranja med letoma 1994 in 2014 prek finančnih mehanizmov zagotovila sredstva v višini 3,3 milijarde EUR.

Norveški finančni mehanizem, ki ga financira samo Norveška, je namenjen državam, ki so pristopile k Evropski uniji po letu 2003. Skupna višina sredstev v okviru Norveškega finančnega mehanizma v obdobju 2014–2021 znaša 1,25 milijarde EUR. Prednostna področja v tem obdobju so naslednja:

#1 inovacije, raziskave, izobraževanje in konkurenčnost;
#2 socialno vključevanje, zaposlovanje mladih in zmanjševanje revščine;
#3 okolje, energija, podnebne spremembe in nizkoogljično gospodarstvo;
#4 kultura, civilna družba, dobro upravljanje ter temeljne pravice in svoboščine;
#5 pravosodje in notranje zadeve.

Slogan »Sodelujemo skupaj za zelenokonkurenčno in vključujočo Evropo« (»Working together for a green, competitive and inclusive Europe«) je temeljno sporočilo finančnih mehanizmov, ki ga uporabljajo vsi vpeti v komuniciranje in obveščanje o finančnih mehanizmih.

👉 Spletna stran NFM